Historia, Kultura i Sztuka 3-dni
Dzień 1 - Częstochowa - Koszęcin
Po śniadaniu zwiedzanie Jasnej Góry: Kaplica Matki Bożej, Bazylika Jasnogórska. Sala Rycerska i Golgota Jasnogórska, Skarbiec, Kaplica Pamięci Narodu. Muzeum 600-lecia. spacer po Wałach Jasnogórskich. 13:00 - lunch.
Po obiedzie wyjazd do Koszęcina. Wizyta w siedzibie znanego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk". Możliwość obejrzenia występu zespołu. Powrót do Pensjonatu „Świat Ogrodów” i obiadokolacja.
Dzień 2 - Częstochowa - Złoty Potok - Ponik - Częstochowa
Do wyboru zwiedzanie wystaw w: Domu Poezji. Muzeum Haliny Poświatowskiej. Ratuszu. Muzeum Pielgrzymowania, Pawilonie Wystawowym i Etnograficznym w Parku Staszica. Zagrodzie Włościańskiej, Galerii Malarstwa i Rzeźby XIX i XX wieku, Konduktorowni -Galerii Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz Muzeum Wyobraźni. 13:00- lunch.
Wyjazd do Złotego Potoku: Dworku Krasińskich i Pałacu Raczyńskich, Kościoła św. Jana Chrzciciela z XV wieku. Spacer Aleją Klonową i nad Źródłami Zygmunta oraz Elżbiety, przystanek w Pstrągami. Przejazd do wsi Ponik - na jej terenie znajduje się leśniczówka. wokół której rozciągają się ścieżki dydaktyczne z licznymi pomnikami przyrody. Powrót do pensjonatu i obiadokolacja. Wieczorem możliwość uczestnictwa w spektaklach teatru repertuarowego lub alternatywnego Teatru From Poland, koncercie w Filharmonii Częstochowskiej, koncertach w Altanie Parkowej, imprezie wybranej z oferty klubów muzycznych.
Dzień 3 - Częstochowa - Olsztyn - Jura
Zwiedzanie Rezerwatu Archeologicznego z eksponatami z zachowanej części cmentarzyska kultury łużyckiej sprzed 2500 lat. W zbudowanym w 1960 roku rezerwacie trwale zakonserwowano i zabezpieczono 100 m2 cmentarzyska. Wizyta w Muzeum Produkcji Zapałek oraz Muzeum Historii Kolei. 13:00 – lunch.
Wyjazd do Olsztyna: wizyta w Betlejemowie Polskim, rajd pieszy z przewodnikiem malowniczym Szlakiem Orlich Gniazd, na którym łączą się cenne zabytki architektury (m.in. ruiny zamków w Olsztynie, Mirowie, Bobolicach i Ogrodzieńcu, pałace Krasińskich i Raczyńskich w Złotym Potoku) i najpiękniejsze jurajskie plenery.