Częstochowa i okolica 4 dni
Dzień 1 - Częstochowa
Zwiedzanie Klasztoru Jasnogórskiego: Kaplica Matki Bożej, Bazylika Jasnogórska, Sala Rycerska i Golgota Jasnogórska, Skarbiec, Kaplica Pamięci Narodu, Muzeum 600-lecia, pomnik rodziców Jana Pawła II, spacer po Wałach Jasnogórskich. 13:00 - obiad w jednej z restauracji serwujących dania kuchni regionalnej lub staropolskiej. Po południu zwiedzanie, do wyboru: Muzeum Pielgrzymowania, ekspozycji w Ratuszu Miejskim lub Pawilonie Wystawowym, Skansenu Archeologicznego-Cmentarzyska Kultury Łużyckiej, Muzeum Historii Kolei, Miejskiej Galerii Sztuki, Muzeum Sztuki Odlewniczej lub Galerii Malarstwa i Rzeźby XIX i XX wieku. Kolacja w hotelu. Możliwy udział w spektaklu teatralnym lub koncercie jazzowym. Noc w Pensjonacie „Świat Ogrodów”
Dzień 2 - Olsztyn - Złoty Potok - Żarki
Przejazd do Olsztyna k. Częstochowy. Śniadanie w XVIII wiecznym drewnianym spichlerzu na błoniach zamkowych. Zwiedzanie ruin zamku obronnego typu wyżynnego z rzadkim w Polsce wykorzystaniem jaskiń i wnęk skalnych, zwiedzanie Kościoła św. Jana Chrzciciela – krypty z mumią żołnierza. Wizyta w „ Betlejemowie pod strzechą”, czyli obejrzenie ruchomej całorocznej szopki olsztyńskiej. Przejazd do Złotego Potoku (15 km), obiad w restauracji hotelu „ Kmicic”. Zwiedzanie Muzeum w Dworku Krasińskich, obejrzenie Pałacu Raczyńskich, przejazd szlakiem wzdłuż Doliny Wiercicy do Źródeł Zygmunta i Elżbiety ( po drodze Brama Twardowskiego, Jaskinia Niedźwiedzia, Skała z Krzyżem).
Okolice Olsztyna i Złotego Potoku można zwiedzać Jurajską Karawaną Konną. Powrót na nocleg.
Dzień 3 Żarki - Leśniów - Mirów - Bobolice - Kroczyce - Podlesice - Morsko
Po śniadaniu przejazd do Żarek i zwiedzanie Zespołu Klasztornego oo. Paulinów w Żarkach-Leśniowie. Przejazd w kierunku Mirowa i Bobolic, gdzie znajdują się ruiny średniowiecznych zamków z XIV w., zbudowanych na malowniczych występach skalnych. Z Mirowa przejazd w kierunku Skal Kroczyckich i Góry Zborów (łącznie ok. 22 km). Obiad w restauracji hotelu „Ostaniec" w Podlesicach. Po południu spacer po okolicy lub zwiedzanie ruin warowni obronnej w Morsku, gdzie w okresie zimowym funkcjonuje wyciąg narciarski. Powrót. Kolacja regionalna połączona z pieczeniem kiełbasek i grilowaniem.
Dzień 4 Podzamcze - Zamek Ogrodzieniec
Przejazd do Ogrodzieńca, na trasie m.in. Skały Podlesickie, Okiennik Wielki i Góra Birów 16 km. Zwiedzanie miejscowości Podzamcze i Zamku Ogrodzieniec - zrekonstruowanego Grodu Królewskiego na zboczu Góry Janowskiego. Obiad w restauracji. Po południu udział w pokazie walk rycerskich, pobyt w parku linowym z licznymi przeszkodami, mostami linowymi, trawersami i kładkami zawieszonymi kilka metrów nad ziemią. Powrót do na kolację. Nocleg w Pensjonacie „Świat Ogrodów”.
Dzień 1 Częstochowa - Przełom Warty
Spływ kajakowy Częstochowa - dzielnica Mirów. Malownicza wyprawa rzeką Wartą w najpiękniejsze przyrodniczo miejsca Częstochowy, połączona z wędrówką po Jurze. Dodatkowe atrakcje: przejażdżka bryczką lub wozem taborowym, paintball, przystanek w ośrodku jeździeckim TKKF Pegaz, spacer ścieżką edukacyjną Przełom Warty.
Dzień 2 Konopiska - Nierada - Poraj
Wyjazd do Konopisk. Rekreacja na zaprojektowanym według najnowszych standardów polu golfowym Rosa Private Golf Club. W jednym z najnowocześniejszych kompleksów golfowych do dyspozycji zawodników są m. in.: 18-dołkowe pole klasy mistrzowskiej. driving rangę z 80 stanowiskami w tym 14 zadaszonych, putting green o powierzchni 1500 metrów kwadratowych, chiping green, bunkry treningowe. Alternatywą dla pola golfowego może być nowoczesny, spełniający najwyższe standardy, tor offroadowy w Nieradzie. Przejazd do Poraja. Możliwość uprawiania sportów wodnych na łodziach żaglowych. jachtach kabinowych, rowerach i nartach wodnych, kajakach lub deskach surfingowych Możliwość wędkowania w wypożyczonych łodziach.
Dzień 3 Złoty Potok - Ostrężnik - Czatachowa – Jura Krakowsko - Częstochowska
Wyjazd na Jurę, rekreacja rowerowa i konna. W Złotym Potoku k. Janowa na miłośników jazdy rowerem i spacerów czeka 9-kilometrowy szlak ku źródłom. Rowerowo-pieszy ciąg zaczyna się przy rynku w Janowie i prowadzi przez Złoty Potok - obok Dworku Krasińskiego. Stawów Amerykan i Snu Nocy Letniej, Źródeł Zygmunta i Elżbiety, kończąc się niemal przy ruinach zamku w Ostrężniku. Na północ od ruin zamku w miejscowości Czatachowa znajduje się Pustelnia Ducha Świętego z okazałym kościołem. W prymitywnych warunkach, w małych drewnianych chatkach, żyją tu mężczyźni, którzy, kultywując ubóstwo, tworzą tzw. mały klasztor. Amatorzy jazdy konnej mogą wybrać się na kilkugodzinne wędrówki w siodle Transjurajskim Szlakiem Konnym (odpowiednik Szlaku Orlich Gniazd). Szlak obejmuje następujące, obfitujące w walory przyrodnicze miejscowości: Zrębic, Złoty Potok, Mirów, Bobolice, Karlin, Podzamcze, Małobądz, Klucze, Rabsztyn, Zederman, Zawada, Nielepice pod Krakowem.
Dzień 4 - Kroczyce - Podlesice - Rzędkowice
Wyjazd do jednego z licznych jurajskich ośrodków wspinaczkowych, możliwość uczestnictwa w szkoleniu, organizowanym w najatrakcyjniejszych dla wspinaczy, rejonach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zajęcia wspinaczkowe odbywają się pod okiem fachowców m. in. na Skałkach Kroczyckich, Podlesickich, Rzędkowickich. Włodowickich oraz w okolicach Olsztyna. W pobliżu Częstochowy znajduje się także duże skupisko jaskiń i schronisk skalnych, polecanych przez grotołazów.